פרק 10 – כל השאלות לעבודה על הספר שלכם

שאלות לעבודה על הספר שלכם – איך לכתוב ספר, משלב הרעיון ועד סופו.

  1. מה הכי חשוב לדעת לפני שמתחילים לכתוב ספר ותוך כדי הכתיבה? עבודת מאחורי הקלעים של כתיבת הספר שלכם, לא פחות חשובה מכתיבת הספר עצמו. 
  2.  איך, ממה ואיפה מתחילים? לדעת על מה אתם כותבים, באיזה ז’אנר אתם עוסקים ומה התמה (הנושא המכרזי) של הספר שלכם.  הרבה פעמים כותבים חושבים שהם יודעים על מה הם רוצים לכתוב, אבל ברגע שמתחילים לענות על השאלה הזאת בכתב.. יש הפתעות!
  3. סדר וארגון בעבודת כתיבת הספר או הסיפור הקצר, חוסכת זמן רב וגם מראש עוקפת חסימות כתיבה. כשיש סדר בעבודת הכתיבה, ראשי פרקים ומתווה עלילה- הכתיבה זורמת. 
  4. עבודה על דמות- מיהן הדמויות שלכם, מה הן רוצות, מה הן יעשו כדי להשיג את זה, לאן הן מנתבות את העלילה. אנחנו מראיינים את הדמויות, מכירים אותן היטב ועובדים עליהןללא הפסקה, תוך כדי כתיבת הספר עצמו. 
  5. תמורות ושינויים שהדמויות עוברות בספר- זה נושא חשוב מאוד בכתיבה, הקורא רוצה לראות את הדמות משתנה ועוברת תהליך פנימי משמעותי.
  6. שאלת הקונפליקט הגדול- הקוראים מבקשים סיפור מורכב, בו הדמות מתמודדת עם אתגר, דילמות וקונפליקטים, זה מעורר הזדהות ואת השאלה שכל קורא שואל את עצמו תוך כדי קריאה: מה אני הייתי עושה במקום הדמות.
  7. שאלות בנוגע לעלילת הספר שלכם- רוב הכותבים נתקעים בשלבי העלילה. מה קורה עכשיו? לאן הסיפור הולך מכאן? הרבה פעמים כתיבת העלילה משתנה תוך כדי העבודה על הספר, מעולה. אבל כדאי שלפחות יהיו לכם קווי עלילה כללים לפני שאתם מתיישבים לכתוב. מה יכול לקרות לדמות הראשית שלכם? נסו לכתוב בנקודות.

בפרק הזה אני נותנת 12 שאלות מכוונות שיעזרו לכם לכתוב ספר טוב . אנחנו עוברים יחד שאלה- שאלה, אני מפרטת כל אחת מהשאלות ואיך כדי לענות עליהן. זהו גם פרק עובדה- אפשר לעצור אחרי כל שאלה ולכתוב וגם פרק העשרה בו תוכלו ללמוד עוד על מלאכת הכתיבה.

האזנה נעימה.

קישור לדף הסיפורים של שלי מרכוס 

לכל הפוסטים האחרונים על כתיבה יצירתית: